W niedzielę 25 sierpnia na terenie olsztyńskiej starówki odbył się 26. festyn “Pszczoły i miód”. W tym roku festyn pszczelarski był częścią Festiwalu Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla.

Otwierając tegoroczną edycję festynu “Pszczoły i miód” prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zachęcał licznie zgromadzonych w niedzielne popołudnie na starówce olsztynian do korzystania z naszych zdrowych miodów. Piotr Czajkowski, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Olsztynie, zaapelował o kupowanie produktów pszczelich prosto od najlepszych pszczelarzy, a takich – jak mówił – sprawdzonych producentów miodu z wieloletnim, a nawet wielopokoleniowym doświadczeniem w pszczelarstwie na Warmii i Mazurach nie brakuje.

Pszczoły i miód 2019

Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmii Mazur i Powiśla oraz festyn “Pszczoły i miód” uroczyście otworzyli (od lewej): Piotr Czajkowski z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Olsztynie, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Festyn “Pszczoły i miód” był częścią Festiwalu Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla. Wśród nagrodzonych w konkursie “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”,  który wyłonił najlepsze produkty regionalne Warmii, Mazur i Powiśla, nie mogło więc zabraknąć pszczelarzy. Nagrody z rąk Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina otrzymali: Gospodarstwo pasieczne “Miody Wigor” z Rogit (za Miód lipowy) oraz Mazurska Pasieka Szymona Kalejty z Olecka (za Miód lipowy z Lipowego Jaru).

Największą atrakcją imprezy były jednak pokazy sztuki kulinarnej w wykonaniu gościa specjalnego festiwalu, znanego kucharza Karola Okrasy. Przez cały czas trwania festiwalu odbywały się także degustacje regionalnych produktów, kiermasz produktów tradycyjnych (na którym można było kupić miody, produkty pszczele oraz inne produkty żywnościowe), a także gry i zabawy dla dzieci.