Miód znalazł się na trzecim miejscu na liście najczęściej podrabianych produktów spożywczych przygotowanej przez Food Fraud Databese. Częściej niż miód podrabiane są tylko oliwa z oliwek oraz mleko.

Dlaczego miód jest tak często podrabiany? Głównie dlatego, że jest produktem drogim, jego wyprodukowanie, a potem dystrybucja i sprzedaż wymaga czasu i odpowiednich, często trudnych do spełnienia, procedur. Cena miodu jest więc stosunkowo wysoka, a podrobić go można w szybki, prosty i bardzo tani sposób. Co więcej, podrobiony miód jest często – dla przeciętnego człowieka – nie do wykrycia. Na tym, że dany miód jest zafałszowany, mogą się poznać znawcy miodu, a często potwierdzić to mogą jedynie badania laboratoryjne.

W jaki sposób fałszuje się miód?

Najczęściej spotykaną praktyką podrabiania miodu jest mieszanie prawdziwego miodu z syropem cukrowym i barwnikami. Taki miód jest tak samo słodki jak prawdziwy, podobnie wygląda, pachnie i smakuje, ale w dużej mierze pozbawiony jest właściwości biologicznych miodu prawdziwego. Jest więc tak naprawdę produktem bezwartościowym. Bywa również, że miód co prawda nie jest mieszany z innymi cukrami, ale jest podgrzewany do wysokich temperatur, które powodują że jest bardziej płynny, a przez to łatwiej i szybciej można go przelać do słoików. Taki podgrzany miód traci niestety swoje wartości i staje się zwykłą mieszaniną cukrów. Praktyki takie stosują niekiedy nieuczciwi producenci i dystrybutorzy miodu.

Najczęściej podrabiany miód trafia do Europy z Chin. Jednak bywa, że miód fałszują także polscy sprzedawcy. Niedawne śledztwo „Tygodnika Podhalańskiego” pokazało, że duża część miodów sprzedawanych na Podhalu w miejscach turystycznych była miodami podrabianymi.

W jaki sposób uchronić się przed zakupem zafałszowanego miodu? Miód i inne produkty pszczele kupujmy najlepiej od znanych i sprawdzonych, a najlepiej lokalnych pszczelarzy. Miód kupiony prosto z pasieki powinien być miodem najbardziej wartościowym. Unikajmy kupowania miodu od handlarzy w miejscach turystycznych, gdzie aż roi się od nieuczciwych sprzedawców oraz czytajmy etykiety – wiele miodów w marketach to mieszaniny miodów z UE i spoza UE, czyli prawdopodobnie miodów chińskich.

 

 

 


Źródła: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-08-03/lista-najczesciej-falszowanych-produktow-spozywczych-na-swiecie-miod-podrabiaja-na-dwa-sposoby/