Firma Tomasza Łysonia pochwaliła się wyprodukowaniem pierwszego w Polsce w  pełni ekologicznego ula, powstałego w stu procentach ze spienionego polipropylenu (EPP), materiału, który w całości ulega recyklingowi.

Spieniony polipropylen jest uznawany za materiał całkowicie ekologiczny ze względu na to, że w procesie jego produkcji używa się jedynie powietrza i wody. EPP  jest  tworzywem w 100 % podlegającym recyklingowi, więc – w porównaniu z takimi tworzywami sztucznymi jak styropian czy pianki polimerowe –  można go używać wiele razy.

Pierwszy, zaprezentowany przez Łysonia ul wytworzony w całości ze spienionego polipropylenu, to 6-ramkowy ul do odkładów. Zaletami EPP jest nie tylko to, że jest materiałem ekologicznym, ale także to, że jest materiałem wytrzymałym, mającym dużą odporność na działanie czynników fizycznych i chemicznych, wytrzymałym na różnego rodzaju uderzenia, odkształcenia czy uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu wyprodukowane ule zachowują bardzo dużą wytrzymałość.

Ponadto ule ze spienionego polipropylenu są odporne na działanie temperatur w zakresie od -40°C do +60°C oraz charakteryzują się bardzo niską absorpcją wilgoci, dzięki czemu w ulu z EPP do absolutnego minimum zmniejszone jest prawdopodobieństwo powstawania grzybów lub pleśni. Jeśli dodamy do tego doskonałe właściwości akustyczne oraz niską wagę ula – nowy polski ul wydaje się być niemalże idealnym produktem pszczelarskim.

 

 


Źródła:

CO TO JEST POLIPROPYLEN SPIENIONY – WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEMAT EPP


https://wadowiceonline.pl/biznes/21347-firma-lyson-wyprodukowala-pierwszy-ekologiczny-ul-epp