Choć jest stworzona głównie z pyłku kwiatowego jest od niego bardziej wartościowa. Pszczelarze nazywają ją niekiedy chlebkiem pszczelim. Pomaga w leczeniu wielu dolegliwości, doskonale sprawdza się jako suplement diety w stanach wyczerpania a także w okresie rekonwalescencji. Pierzga pszczela to niewątpliwie jeden z cudów natury pochodzących prosto z ula!

Pierzga pszczela to stosunkowo mało znany, a przez to niezbyt popularny produkt pszczeli. A szkoda, bowiem pierzga należy do najbardziej wartościowych naturalnych produktów. Pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a także w walce z chorobami i dolegliwościami różnej natury.

Co to jest pierzga pszczela

Pierzga to przede wszystkim pokarm pszczół. Żywią się nią larwy, młode pszczoły oraz matka pszczela. Stąd nazywana jest niekiedy chlebkiem pszczelim. Powstaje w komórce plastra ze złożonego w nim pyłku kwiatowego oraz domieszki miodu i wydzieliny gruczołów ślinowych pszczół. Obrazowo mówiąc pierzga to sfermentowany pyłek pszczeli albo kiszonka z pyłku kwiatowego. Dzięki fermentacji mlekowej, jaka odbywa się w komórce plastra, pierzga pszczela jest jednak od pyłku jeszcze bardziej wartościowa i o wiele łatwiej przyswajalna. Krótko mówiąc, pierzga to przetworzony przez same pszczoły pyłek kwiatowy. Przetworzony do niemal doskonałej postaci.

Pierzga jest bogata w witaminy (zawiera m.in. witaminę A, B, C, E, D, K, PP i H) oraz mikroelementy (takie jak żelazo, potas, magnez, selen, krzem, miedź, siarkę, chlor, mangan), a także enzymy wspomagające trawienie. Pierzga, w porównaniu do pyłku pszczelego, jest nie tylko zdrowsza, ale też lepiej przyswajalna. W odróżnieniu od pyłku kwiatowego, nie wymaga żadnych zabiegów przygotowawczych przed spożyciem.

Na co pomaga pierzga pszczela

Swoje prozdrowotne właściwości pierzga pszczela zawdzięcza bardzo bogatemu w ważne składniki odżywcze składowi, który decyduje o tym, że „chlebek pszczeli” posiada zbawienny wpływ na wiele układów organizmu. Bowiem pierzga jest nie tylko superodżywką (dzięki czemu wzmacnia organizm w czasie rekonwalescencji, wzmacnia system immunologiczny, zwiększa witalność, poprawia fizyczne i intelektualne możliwości człowieka), ale przede wszystkim pomaga w walce z wieloma chorobami i dolegliwościami. Pierzga pszczela, na przykład,  pomaga walczyć z depresją,  działa pomocnie w chorobach układu trawiennego, wspomaga wątrobę, działa pomocnie w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby, normuje funkcjonowanie gruczołów dokrewnych, przyspiesza odbudowę tkanek. Pierzga, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, pomaga w leczeniu chorób bakteryjnych, jest także – o czym była mowa wcześniej – doskonałą odżywką, której spożywanie zmniejsza ryzyko zachorowań wynikających z niewłaściwego odżywiania.

Jak spożywać pierzgę

Pierzga może być spożywana bezpośrednio, w swojej naturalnej postaci. Można także przygotowywać ją jako mieszaninę, na przykład z miodem, a także robić mikstury z wodą, sokiem, mlekiem. Jeśli spożywamy pierzgę w postaci mieszaniny z płynami, dla jeszcze lepszego efektu leczniczego, warto przed spożyciem odstawić przygotowany płyn na minimum 4 godziny. Pierzgę mogą spożywać niemal wszyscy. Jedyne wyjątki stanowią bardzo małe dzieci (poniżej roku), które powinny unikać także innych produktów pszczelich, a także osoby uczulone na produkty pszczele.

Gdzie kupić / ile kosztuje pierzga

Pierzgę pszczelą można kupić u pszczelarzy (nie zawsze i nie u wszystkich) oraz w dobrych sklepach pszczelarskich. Regułą jest, że pierzga jest sporo droższa od pyłku kwiatowego. Za 1 kg pierzgi zapłacimy około 200-250 zł. Pierzga niemal przez okrągły rok dostępna jest, na przykład w internetowym sklepie pszczelarskim Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz.