Ruszają prace nad powstaniem Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. Inicjatorami powstania narodowej strategii ochrony pszczół są naukowcy, organizacje pszczelarskie oraz Greenpeace.

Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających ma być dokumentem przedstawiającym spójną wizję działań na rzecz owadów zapylających. W zamierzeniu inicjatorów Strategii, stworzony w naszym kraju system ochrony pszczół miałby stać się modelowym przykładem ochrony zapylaczy w całej Unii Europejskiej.


Sprzedajesz bądź chcesz kupić produkty pszczele lub sprzęt pszczelarski? Zobacz nasze >>>ogłoszenia pszczelarskie

 

Inicjatorami powstania Strategii są przedstawiciele świata nauki oraz organizacje pozarządowe. Udział przy jej tworzeniu będzie jednak otwarty dla każdego. Już jesienią tego roku w wielu polskich miastach mają odbyć się debaty na temat ochrony pszczół, do których zaproszeni zostaną wszyscy obywatele.

Dlaczego konieczne jest stworzenie Narodowej Strategii Ochrony Pszczół? Przede wszystkim dlatego, że sytuacja owadów zapylających w Polsce i na świecie jest coraz trudniejsza, a przyczyniają się do tego głównie choroby pszczół oraz powszechne stosowanie w rolnictwie środków ochrony roślin. Jak powiedział Waldemar Kudła, Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego sytuacja w Polsce na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze dramatyczna i dlatego obecnie jest dobry moment na to, by zawczasu całościowo podejść do tego problemu:

(…) sytuacja w Polsce nie jest jeszcze tak dramatyczna, jak w USA czy niektórych państwach Europy Zachodniej, ale dlatego właśnie musimy jak najszybciej zrobić wszystko, by nie pójść w ich ślady. Póki nie jest za późno. Choroby i pasożyty, chemizacja rolnictwa, zanik bazy pokarmowej, czy zmieniający się klimat to tylko kilka problemów, z którymi muszą mierzyć się pszczelarze.

Cyt. za www.greenpeace.org

 

Inicjatorzy powstania Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Środowiska z prośbą o patronat i współpracę w tworzeniu Strategii. Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających ma być przygotowana w pierwszej połowie 2018 roku.

 

Źródło: greenpeace.org