Światowy Dzień Pszczół to dobry moment na zdobycie odrobiny wiedzy na temat tych pasjonujących owadów. Dla tych, którzy tak myślą, Nadbałtyckie Centrum Kultury wraz z Art Inkubatorem przygotowały cykl prelekcji na temat pszczół.

 

Spotkanie z pszczołami w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35) odbędzie się w piątek 20 maja (początek o godz. 20.00). Niezwykle ciekawe prelekcje przeprowadzą  dr Justyna Kierat, Kamila Chomicz, Aleksandra Żmuda, Asia Roczyńska oraz Natalia Recław.

 

PROGRAM SPOTKANIA

„Pszczoły w mieście”
Prowadzenie: dr Justyna Kierat

Chociaż tereny, na których rządzi dzika przyroda, są kluczowe do zachowania bioróżnorodności, to również w mieście wiele dzikich zwierząt znajduje swoją ostoję. Poznajmy pszczoły, które żyją w polskich miastach, i ich zaskakującą różnorodnością.

 

„Pszczoły na mojej drodze – BEES ON MY WAY”
Prowadzenie: Kamila Chomicz

Wsłuchajmy się w opowieść o pszczołach i o tym, dlaczego warto chronić ich siedliska. Zobaczymy pszczoły i miejsca ich występowania, poznamy także te, które prelegentka spotkała na wsi, na leśnej ścieżce, na miejskich nieużytkach w gdańskim Garnizonie, a nawet na skarpie usypanej z piasku w miejscowości Trzcinisko.

 

„Sposoby na zachowanie różnorodności pszczół.”
Prowadzenie: Aleksandra Żmuda

Ciągłe przemiany środowiska spowodowane działalnością człowieka utrudniają życie owadów zapylających. Nie dość, że muszą się one mierzyć z bezpośrednimi następstwami naszych decyzji o zarządzaniu terenami zielonymi, użyciu środków ochrony roślin czy wprowadzaniu obcych gatunków organizmów do ich naturalnych siedlisk, to także wpływ globalnych zmian klimatu nie pozostaje dla nich bez znaczenia. Dowiedzmy się, co my możemy robić, żeby chronić różnorodność.

 

„Dzikie rośliny dla dzikich pszczół”
Prowadzenie: Asia Roczyńska

Czy znacie rośliny pokarmowe dla pszczół dziko żyjących? Rosną wokół nas. Choć rzadko się im przyglądamy, są pożywieniem dla wielu pożytecznych owadów. Nasza prelegentka przygotuje nasiona i opowie jak przygotować taśmę pokarmową. Opowie również, w jaki sposób zapewnić pszczołom rośliny przez cały sezon.

Uczestnicy spotkania otrzymają nasiona do samodzielnego wysiania.

 

„W pogoni za zapylaczem”
Prowadzenie: Natalia Recław

Wśród roślin toczy się nieustający wyścig. Konkurują ze sobą o stanowisko, zajmowaną przestrzeń, dostęp do surowców i światło. Jest jednak grupa roślin kwitnących, która nieprzerwanie walczy ze sobą także o… owady zapylające! Bez nich organizmy te nie mają szansy na rozmnażanie. Dlatego, aby zwabić do siebie upragnione zwierzę, rośliny stosują wiele sztuczek. Niektóre budują pułapki, inne manipulują barwami, natomiast te najbardziej przebiegłe wykorzystują kamuflaż i obiecują kopulację…

 

 

Więcej informacji: https://www.nck.org.pl/index.php/pl/wydarzenie/5506/swiatowy-dzien-pszczol-miejsca-pszczol-spotkanie