Powstaje aplikacja, która w zamyśle ma pomóc rolnikom oraz pszczelarzom.

Jak czytamy w internetowym wydaniu “Gazety Wyborczej Opole” firma QZ Solutions z Opola pracuje właśnie nad aplikacją, która ma pomagać w pracy rolnikom i pszczelarzom. Rolnikom zapewniać ma lepsze zapylanie upraw, a pszczelarzom pomagać w znalezieniu optymalnych lokalizacji dla wędrownych pasiek.

Autorzy zapewniają, że korzystanie z ich aplikacji przez rolników pozwoli im na zwiększenie plonów nawet o 20%. Natomiast pszczelarze dzięki wykorzystywaniu aplikacji zaoszczędzą czas i pieniądze, które tracą szukając odpowiednich miejsc dla ustawienia swoich pasiek wędrownych. Korzystając z aplikacji będą mogli szybko i bezproblemowo znaleźć w swojej okolicy najlepsze lokalizacje dla swoich pasiek. Najlepsze miejsca,w których warto postawić pasiekę, określane będą za pomocą algorytmów analizujących dane z map satelitarnych. Warto też podkreślić, że tworzona aplikacja będzie miała zasięg globalny, dzięki czemu pomoże w kojarzeniu pszczelarzy z właścicielami upraw na wszystkich kontynentach.

Deweloperzy aplikacji planują, że ziBees – bo tak nazywa się powstająca aplikacja – ma wejść do powszechnego użytku w roku 2019. Aplikacja ma być dostępna w wersji mobilnej na smartfony oraz w wersji desktopowej na komputery i laptopy. Aplikacja tworzona jest w ramach unijnego Regionalnego programu operacyjnego województwa opolskiego na lata 2014-2020.

Z niecierpliwością czekamy na pojawienie się aplikacji ziBees. Z ciekawością będziemy też obserwować czy aplikacja przyjmie się wśród naszych pszczelarzy.

 

Źródło: opole.wyborcza.pl