Wczoraj, w środę 26 czerwca, głogowska policja otrzymała zawiadomienie o masowej śmierci pszczół na terenie Głogowa. Prawdopodobną przyczyną śmierci pszczół okazuje się być toksyczny nektar kwiatów lipy.

Dziesiątki martwych pszczół leżących w okolicach terenów zielonych, głównie w okolicach rosnących lip, zaniepokoiły wczoraj mieszkańców Głogowa. Według domysłów niektórych z nich, śmierć pszczół mogła być skutkiem oprysków przeciwko kleszczom i komarom. Miejscy urzędnicy jednak zaprzeczyli, żeby w miejscu padania pszczół były prowadzone opryski. I chociaż martwe pszczoły zostały wysłane do badań laboratoryjnych, jednak na ich wyniki będzie trzeba poczekać. Jak się okazuje, przyczyna śmierci pszczół może być jednak zupełnie inna.

Jak wyjaśnia Bazyli Chomiak z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Głogowie, prawdopodobną przyczyną padania pszczół są toksyczne lipy. Okazuje się bowiem, że nektar lip srebrnych i krymskich w czasie panowania bardzo wysokich temperatur może być nie tylko toksyczny, ale nawet śmiertelny dla pszczół. A to właśnie wokół tych gatunków lip zaobserwowano najwięcej martwych owadów.

 

 


Źródło: www.glogow.naszemiasto.pl