W Niemczech i innych krajach niemieckojęzycznych wystartowała platforma BEEsharing. Platforma, za niewielką opłatą, łączy pszczelarzy i rolników oraz zajmuje się organizowaniem wynajmu pszczół od pszczelarzy.

Platforma BEEsharing wystartowała w Niemczech w roku ubiegłym.  Na chwilę obecną zarejestrowanych jest na niej ponad 300 pszczelarzy posiadających około 7 000 rodzin pszczelich i niemal 100 rolników. Biorąc pod uwagę potencjał niemieckiego rolnictwa to wciąż niewiele. Twórcy projektu liczą jednak, że z czasem w bazie systemu przybywać będzie i rolników i pszczelarzy. Choćby z tego względu, iż rośnie świadomość tego, że optymalne zapylenie upraw może zwiększyć plony nawet o kilkadziesiąt procent.

Jak działa BEEsharing

BEEsharing to internetowa platforma, która łączy rolników i pszczelarzy. Rolnicy płacą od 40 do 80 euro za wynajem ula na okres 14 dni, a pszczelarze za oddanie w wynajem swoich uli otrzymują do 50 euro. Transportem pszczół zajmuje się BEEsharing. Pszczoły dostarczane są w promieniu maksymalnie 150 kilometrów, co ma na celu zminimalizowanie stresu oraz rozprzestrzeniania się chorób.

Serwis działa obecnie na terenie Niemiec i innych krajów niemieckojęzycznych. Strona internetowa projektu: www.beesharing.eu

 


Źródło: www.global.handelsblatt.com