Najnowsze badania nad pestycydami neonikotynoidowymi potwierdziły, że mogą być one szkodliwe zarówno dla pszczół jak i trzmieli.

Badania przeprowadzono w 33 miejscach na terenie Wielkiej Brytanii, Niemiec i Węgier, w sumie na obszarze 2000 hektarów. Dla potrzeb badania pola rzepaku spryskiwane były produkowaną przez Bayer klotianidyną oraz tiametoksamem firmy Syngenta – oba środku należą do neonikotynoidowych środków ochrony roślin. We wszystkich miejscach badania pozostawiono również wolny od środków ochrony roślin obszar kontrolny.

Badania potwierdziły, że stosowanie neonikotynoidowych środków ochrony roślin spowodowało zmniejszenie szans na przetrwanie zimy przez rodziny pszczele w ulach w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech, nie zaobserwowano jednak takiego wpływu pestycydów w badaniach na terenie Niemiec. Naukowcy potwierdzili natomiast na wszystkich badanych terenach zmniejszenie liczby królowych u dzikich pszczół oraz trzmieli.


Sprzedajesz bądź chcesz kupić produkty pszczele lub sprzęt pszczelarski? Zobacz nasze >>> ogłoszenia pszczelarskie


Podobny negatywny wpływ stosowania neonikotynoidowych środków ochrony roślin na pszczoły potwierdziły niedawne badania kanadyjskie, gdzie stwierdzono, że stosowanie neonikotynoidów na polach kukurydzy skraca życie robotnic oraz przyczynia się do częstszej utraty królowych.

Firma Bayer uznała wyniki europejskich badań za niejednoznaczne, zwracając uwagę na to, że nie zaobserwowano negatywnego wpływu pestycydów neonikotynoidowych w badaniach na terenie Niemiec.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl