Jedna z najgroźniejszych chorób pszczelich, jaką jest zgnilec amerykański pszczół, być może wkrótce nie będzie już problemem spędzającym sen z powiek pszczelarzy w Polsce i na całym świecie.

Na Politechnice Białostockiej trwają prace nad naturalnym lekiem na zgnilca amerykańskiego pszczół (nazywanego też zgnilcem złośliwym). Lekarstwo powstaje na bazie ekstraktów ze złotoporka niemiłego, grzyba występującego w Puszczy Białowieskiej. Prace nad lekiem trwają już od kilku lat pod kierownictwem prof. Sławomira Bakiera, dyrektora Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Lek ma być lekiem naturalnym i bezpiecznym zarówno dla pszczół jak i produktów pszczelich, a także nie mieć żadnych skutków ubocznych. We wstępnych badaniach stwierdzono dużą skuteczność substancji. Naukowcy złożyli już wniosek o patent i rozpoczęli prace nad rejestracją substancji. Na wprowadzenie leku do obrotu trzeba będzie jednak poczekać co najmniej 3 lata.

Zgnilec amerykański (złośliwy) pszczół jest bardzo groźną, zwalczaną z urzędu, chorobą bakteryjna czerwiu. Choroba często prowadzi do ginięcia rodzin pszczelich. Najskuteczniejszą obecnie metodą zwalczania zgnilca polega jest likwidacja rodzin pszczelich poprzez zasiarkowanie i spalenie plastrów z czerwiem, ramek, zatworów i pszczół.

 


Źródło: https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/zgnilec-zlosliwy-nie-bedzie-juz-grozny-dla-pszczol,9613.html