Nadleśnictwo Elbląg w administrowanych przez siebie lasach rozpoczęło realizację projektu rozwoju bartnictwa. Pierwsza kłoda bartna została już zawieszona. Wkrótce w podelbląskich lasach pojawią się kolejne.

Leśnicy z Elbląga zamierzają  w elbląskich lasach przywrócić tradycyjne bartnictwo. Elbląscy leśnicy mają już za sobą szkolenie odbyte w Augustowie. W leśnictwie Pogrodzie zawisła już także pierwsza kłoda bartna, która wiosną ma zostać zasiedlona przez dzikie pszczoły. W przyszłym roku w Nadleśnictwie Elbląg powinny pojawić się kolejne kłody bartne.

Działania elbląskich leśników są kolejnym przykładem przywracania w polskich lasach tradycyjnego bartnictwa. Bartnictwo, które na terenie Polski zanikło na przełomie XVIII i XIX wieku, powoli przywracane jest także w innych miejscach w naszym kraju, między innymi w Puszczy Augustowskiej, Piskiej, Białowieskiej i Knyszyńskiej.

Bartnictwo to hodowla pszczół w barciach (specjalnie wykonanych dziuplach w drzewach) lub w tak zwanych kłodach bartnych (zawieszonych przy pniu drzewa wyrzynkach drewna z komorą dla pszczół).

 


Źródło: portalsamorządowy.pl