7 grudnia obchodzimy Dzień św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Św. Ambroży był arcybiskupem Mediolanu, jest świętym kościoła katolickiego i prawosławnego.

Ambroży z Mediolanu, czyli Ambrosius Aurelius, urodził się w Trewirze około roku 339, a zmarł 4 kwietnia 397 w Mediolanie, w wieku około 57 lat. Był arcybiskupem Mediolanu, świętym kościoła katolickiego i kościoła prawosławnego. Jest zaliczany do ojców i doktorów Kościoła.

Święty Ambroży pozostawił po sobie bardzo bogatą spuściznę literacką. Teologiczne traktaty Ambrożego z Mediolanu bezpośrednio wpłynęły na rozwój wczesnego chrześcijaństwa, przyczyniając się, między innymi, do reformy liturgii. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie z rąk św. Ambrożego chrzest przyjął,  nawrócony na chrześcijaństwo także pod wpływem biskupa Mediolanu, Augustyn Aureliusz, czyli św. Augustyn.

Św. Ambroży – patron pszczelarzy

Choć w swojej działalności Ambroży z Mediolanu nie miał nic wspólnego z pszczelarstwem i pszczołami, to jednak został ogłoszony patronem właśnie pszczelarzy. Stało się to pod wpływem legendy o pszczołach składających miód na ustach późniejszego biskupa Ambrożego. Legenda głosiła, że gdy Ambroży był jeszcze dzieckiem, pewnego dnia przyleciały do niego pszczoły po czym zaczęły wchodzić mu do ust. Po chwili wylatywały z nich nie czyniąc mu żadnej krzywdy. Sytuacja ta była odczytana przez ojca Ambrożego jako przepowiednia, że Ambroży w przyszłości zostanie wielkim człowiekiem.

 


Źródło: wikipedia.org