Ludzkość przygotowuje się do wyginięcia pszczół. Naukowcy na całym świecie coraz intensywniej szukają alternatywnych do naturalnych metod zapylania kwiatów. Ostatnio naukowcy z Japonii zaprezentowali swój wynalazek – bańki mydlane.

Naukowcy z Japan Advanced Institute of Science and Technology (JAIST) w Nomi opracowali nowatorską metodę zapylania kwiatów za pomocą baniek mydlanych. Po wstępnych testach metoda wydaje się być skuteczna i – w odróżnieniu od zapylania za pomocą dronów, które niekiedy uszkadzały kwiaty – bezpieczna dla roślin.

Do zapylania za pomocą baniek mydlanych wykorzystywane są drony, na których umieszczane są specjalne urządzenia do wytwarzania baniek mydlanych. Wystrzeliwane z drona bańki mydlane mają w sobie pyłki kwiatów, które trafiają na rośliny w chwili pęknięcia bańki.

Czy zapylanie kwiatów za pomocą baniek mydlanych się upowszechni – trudno powiedzieć. Wydaje się jednak, że świat nauki powinien w większym stopniu swoją energię spożytkować na walkę o ochronę pszczół i innych zapylaczy niż wyszukiwać coraz bardziej wyszukanych sposobów zastąpienia pszczół.

 

 


Źródło: https://dzienniknaukowy.pl/nowe-technologie/nowy-sposob-na-zapylanie-kwiatow-dron-i-banki-mydlane