Miód gryczany jest jednym z najbardziej charakterystycznych, zarówno pod względem smaku jak i wyglądu, miodów odmianowych występujących w Polsce. Jest też jednym z najcenniejszych. Wpływa korzystnie na stan naczyń krwionośnych, działa przeciwmiażdżycowo, jest doskonałym źródłem wysoko przyswajalnego żelaza, a także jest wskazany w czasie rekonwalescencji.

Miód gryczany jest typowym miodem letnim. Miód ten posiada intensywny zapach kwiatów gryki. Jest też bardzo charakterystyczny w smaku: jest ostry i lekko piekący. Nektar z kwiatów gryki jest na tyle charakterystyczny, że nawet niewielka jego ilość w miodzie wielokwiatowym jest dla znawców miodu wyczuwalna.

Pozyskiwany jest przez pszczoły z kwiatów gryki, kwitnących w Polsce w lipcu i sierpniu. W stanie płynnym (lub – jak mówią pszczelarze – patoki) miód gryczany posiada barwę jasnobrunatną z lekko czerwonawym odcieniem. Po pewnym czasie ciemnieje, przyjmując barwę ciemnobrunatną. Jednak po skrystalizowaniu znów nieco jaśnieje. Krystalizacja miodu gryczanego zachodzi powoli (około 10 tygodni), a w czasie tego procesu miód przyjmuje niejednolitą, gruboziarnistą postać.

Duży słoik z miodem gryczanym

Duży słoik z miodem gryczanym. Fot. pszczelnictwo.com.pl

Prof. Maria Borawska, kierownik Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która prowadziła badania nad miodami z Podlasia przekonuje, że miody gryczane są najbardziej bioaktywnymi miodami. Według badań prowadzonych przez prof. Borawską podlaskie miody gryczane zawierają najwięcej polifenoli oraz wykazują najwyższe właściwości antyoksydacyjne. Pod tym drugim względem  równać się z nimi mogą jedynie niektóre miody spadziowe.

Skład miodu gryczanego

Co takiego jest w miodzie gryczanym? Przede wszystkim miody gryczane zawierają dużo magnezu i żelaza, a także inne pierwiastki (fosfor, miedź, cynk, jod, nikiel, kobalt), a także duże ilości witaminy C oraz witaminy B1, B2 i PP. Miód gryczany charakteryzuje się także bardzo wartościowym białkiem, z wyjątkowym składem aminokwasów. Znajduje się w nim aż osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów egzogennych. Znajdziemy w tym miodzie także enzymy (amylazę, inwertazę i fosfatazę). Miody gryczane są także pod tym względem wyjątkowe. Uważa się, że są najbogatszymi w enzymy polskimi miodami odmianowymi. Miód gryczany posiada także wysoką aktywność antybiotyczną (działa m.in. na gronkowca złocistego oraz pałeczki Escherichia coli).

Skład miodu gryczanego decyduje o jego szerokich właściwościach prozdrowotnych. Miód z nektaru gryki stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i układu krążenia, zwłaszcza jeśli dolegliwości te powstały na podłożu miażdżycowym. Stosowany jest także w chorobach związanym ze złym funkcjonowaniem wątroby – ten rodzaj miodu posiada właściwości ochraniające i odtruwające wątrobę. Z racji dużej ilości dobrze przyswajalnego żelaza, witaminy C oraz białka jest on cenionym produktem w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Badania prowadzone kilka lat temu w Słowenii pokazały, że systematyczne spożywanie miodu gryczanego powoduje wzrost poziomu hemoglobiny we krwi, a także pobudza procesu odnowy i przyspiesza powrót do zdrowia w czasie rekonwalescencji po przebytych chorobach.

Miód gryczany – na co pomaga

Najważniejsze właściwości prozdrowotne i lecznicze miodu gryczanego:

  • działa odtruwająco i ochraniająco na wątrobę
  • pomaga w walce z niedokrwistością z niedoboru żelaza
  • jest silnym antyoksydantem, skutecznie zwalcza wolne rodniki tlenowe
  • ma niewielkie działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi i pomaga w leczeniu choroby miażdżycowej
  • pomaga w rekonwalescencji oraz w stanach wyczerpania i osłabienia, zarówno fizycznego jak i psychicznego
  • wzmacnia odporność organizmu
  • posiada dobre działanie na skórę, uelastycznia ją, a także pomaga w leczeniu trudno gojących się ran
  • posiada działanie antybiotyczne
  • działa pomocnie w leczeniu stanów zapalnych nerek
  • jest pomocny w leczeniu przeziębienia.

 

Ile kosztuje miód gryczany

Miód gryczany, mimo że jest uznawany za jeden z najbardziej wartościowych miodów odmianowych, nie należy jednak do najdroższych miodów odmianowych. Duży słoik miodu gryczanego – zarówno bezpośrednio u pszczelarzy, jak i w specjalistycznych sklepach pszczelarskich – kupimy już za około 35-40 zł. Oczywiście z uwagi na to, że miody należą do produktów bardzo wrażliwych na warunki przechowywania i transportu, warto je kupować wyłącznie w specjalistycznych sklepach z produktami pszczelimi lub bezpośrednio u znajomych pszczelarzy.

 

 

– – – –
Źródła: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Miody odmianowe i ich zdrowotne walory, Toruń 2005;