Miód wrzosowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych miodów. Stosowany jest w schorzeniach nerek, dróg moczowych, gruczołu krokowego, w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, żołądka i jelit.

Miód wrzosowy jest wyjątkowy pod każdym niemal względem. Charakterystyczny w smaku, przyjemnym i szlachetnym, choć jak na miód stosunkowo mało słodkim oraz zapachu, w którym przypomina nieco zapach kwiatów wrzosu. Posiada większą od innych miodów zawartość wody (aż do 23%). Krystalizuje w sposób bardzo niezwykły, w ciągu kilku tygodni przechodzi w stan galaretowanej substancji. Ten sposób krystalizacji charakterystyczny jest wyłącznie dla miodu wrzosowego. Miód wrzosowy posiada w stanie płynnym barwę ciemnobursztynową z czerwonawym odcieniem, po skrystalizowaniu przybiera kolor żółto-pomarańczowy lub brunatny.

Skład i właściwości miodu wrzosowego

Miód wrzosowy

Miód wrzosowy, fot. www.pszczelnictwo.com.pl

Miód wrzosowy jest bogatym źródłem witamin (takich jak witamina A, B2, B6, C i PP) oraz biopierwiastków. Ta odmiana miodu ceniona jest także ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnego żelaza. Zawiera także dużo łatwo przyswajalnego białka, a także cenne flawonoidy.

Miód ten posiada właściwości moczopędne, bakteriobójcze i przeciwzapalne, co decyduje o jego przydatności w trakcie terapii schorzeń nerek, dróg moczowych i gruczołu krokowego. Polecany jest także w profilaktyce schorzeń prostaty – posiada właściwości spowalniające rozrost gruczołu krokowego, a jedną z głównych grup, którym zaleca się korzystanie z dobrodziejstw miodu wrzosowego są mężczyźni po czterdziestce.

Miód wrzosowy stosowany jest także w chorobach błony śluzowej jamy ustnej i gardła, jak również w schorzeniach przewodu pokarmowego. Jego spożywanie ułatwia trawienie i wpływa korzystnie na organizm w stanach zapalnych żołądka i jelit. Ze względu na dużą zawartość pierwiastków i witamin doskonale sprawdza się jako suplement uzupełniający organizm w te cenne składniki.

Miód wrzosowy – ile kosztuje

Miody wrzosowe można bez problemu kupić w sklepach pszczelarskich oraz w niektórych gospodarstwach pasiecznych. Za duży słoik (0.9 l) miodu wrzosowego zapłacimy około 65-75 złotych.

 

 


Źródła: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Miody odmianowe i ich zdrowotne walory, Toruń 2005 | www.pszczelnictwo.com.pl