Polscy naukowcy opracowali nowatorską metodę produkcji miodu suszonego. Wyprodukowany miód zawiera aż 80% miodu naturalnego.

Miód suszony o którym mowa został wyprodukowany przez naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Miód z SGGW różni się od dostępnych na rynku suszonych miodów tym, że zawiera aż 80% miodu (dla porównania dostępne miody suszone zawierają w swoim składzie jedynie 50% miodu) oraz rodzajem dodatku – naukowcy zastąpili mającą wysoki indeks glikemiczny maltodekstrynę probiotyczną nutriozą – błonnikiem spożywczym, który ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Istotne jest również to, że stworzony na SGGW miód zachowuje charakterystyczne dla świeżego miodu wartości odżywcze, a także jego smak i aromat.

Miód suszony z zawartością nutriozy został stworzony przez zespół naukowców z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji Wydziału Nauk o Żywności: dr hab. Katarzynę Samborską, dr inż. Aleksandrę Jedlińską, dr. inż. Artura Wiktora oraz prof. dr hab. Dorotę Witrową-Rajchert.

Suszony miód jest coraz częściej stosowaną substancją w przemyśle spożywczym, jest składnikiem wielu produktów spożywczych oraz suplementów diety. Istnieje szansa, że dzięki nowatorskiej metodzie produkcji stworzonej w Warszawie miód suszony stanie się jeszcze bardziej powszechnym dodatkiem do produkowanej żywności.

 

 


Źródło: https://www.sggw.pl/aktualnosci/dla-kandydatow_/innowacyjny-miod-suszony-z-sggw