269 gmin przystąpiło w tym roku do „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” i zostało „Gminami Przyjaznymi Pszczołom” w programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, którego pomysłodawcą i organizatorem są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A.

Celem programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest nakłanianie społeczności lokalnych na terenie całej Polski do rozpoczęcia działań w celu poprawy warunków życia pszczół, głównie przez tworzenie tzw. miejsc przyjaznych pszczołom, czyli tworzenie terenów bogatych w rośliny miododajne – zawierające dużą ilość nektaru i zbieranego przez pszczoły pyłku. Ważną częścią programu jest tzw. „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”, dzięki któremu gminy zobowiązują się do podjęcia na swoim terenie takich działań, które przyczynią się do poprawy życia pszczół.

W tym roku do Manifestu przystąpiła rekordowa liczba gmin. Do programu w roku 2019 przystąpiło 269 gmin (dla porównania, w roku 2017 było zaledwie 80 Gmin Przyjaznych Pszczołom, a w roku 2018 było ich 214). Dzięki programowi „Gmina Przyjazna Pszczołom” posadzono w tym roku na terenie naszego kraju 450 tysięcy roślin miododajnych (w tym 100 tysięcy krzewów, 30 tysięcy drzew oraz 23 miliony metrów kwadratowych łąk kwietnych).

Liderem wśród województw zostało województwo dolnośląskie, w którym do Manifestu przystąpiło w tym roku 46 gmin. Tuż za liderem znalazło się województwo wielkopolskie, z którego do programu przystąpiły 42 gminy. Wśród wyróżnionych gmin, które podjęły najbardziej spektakularne działania, organizatorzy wyróżnili Białystok, Elbląg, Poznań, Pszczółki, Gostycyn, Legnica, Lubin, Szczaniec, Świeradów-Zdrój oraz Wołomin.
 

 


Źródło: http://www.hurtidetal.pl/article/art_id,27642-101/269-polskich-gmin-przyjaznych-pszczolom-podsumowanie-iii-edycji-inicjatywy-manifest-gmin-przyjaznych-pszczolom/