Zespół naukowców z Politechniki w Walencji (Universitat Politècnica de València – UPV) stworzył woltamperometryczny język elektroniczny, dzięki któremu możliwe jest wykrycie fałszywego miodu. Nowa metoda wykrywania zafałszowanego miodu jest przełomowa z tego względu, że jest prosta, szybka i – co jeszcze ważniejsze – tania.

Problem fałszowania miodu jest – brew pozorom – problemem globalnym. Według Komisji Europejskiej miód jest jednym z najczęściej fałszowanych na świecie produktów spożywczych, znajdującym się na tej niechlubnej liście na wysokim, szóstym miejscu. Opracowanie tanich i szybkich metod wygrywania oszustw dokonywanych przez producentów i sprzedawców miodu jest więc bardzo poważnym wyzwaniem, które może w znaczny sposób pomóc wyeliminować z rynku produktów pszczelich handlarzy zafałszowanym miodem i dzięki temu ochronić interesy uczciwych pszczelarzy przed nieuczciwą konkurencją, a także skutecznie chronić konsumentów przed nabywaniem zafałszowanego miodu.

Dlatego z dużą nadzieją patrzymy na wynalazek naukowców z Walencji, dzięki któremu badanie próbek miodu ma być szybkie i tanie. Stworzona właśnie przez Hiszpanów metoda pozwoli już w około godzinę wykryć to czy miód z danej próbki jest zafałszowany czy też nie. Metoda dzięki połączeniu technologii z analizą statystyczną pozwala na wykrycie w badanej próbce miodu cech wskazujących na oszustwo oraz oszacować przybliżony poziom zafałszowania. Jest więc niejako wstępną metodą weryfikacji próbek, dzięki której do dalszych, szczegółowych badań, mających na celu udowodnienie innymi metodami fałszerstwa miodu, skierowane będą próbki z oszacowanym wysokim stopniem prawdopodobieństwa zafałszowania. Dzięki nowatorskiej metodzie możliwe więc będzie przebadanie w tym samym czasie dużo większej liczby próbek miodu.

Zobacz film prezentujący hiszpański wynalazek – tutaj.

 

 


Źródło: https://www.upv.es/noticias-upv/noticia-10260-lengua-electro-es.html