Tegoroczne Lubelskie Święto Miodu będzie już 17. edycją tej corocznej, odbywającej się nieprzerwanie od 2001 roku imprezy pszczelarskiej.
Lubelskie Święto Miodu tradycyjnie już odbędzie się na terenie Starego Miasta w Lublinie. W programie imprezy – oprócz kiermaszu sprzętu pszczelarskiego i produktów pszczelich – znajdziemy występy artystyczne (wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca APIS, Dziecięcy Zespół Regionalny „Kropelki Rosy” z Łukowa i Zespół Ludowy „Kresowianki” z Włodawy, odbędzie się także pokaz mody pszczelarskiej), wykład o tematyce pszczelarskiej (prof. dr hab. Jerzy Stojko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wygłosi prelekcję na temat: Wykorzystanie produktów pszczelich w profilaktyce chorób nowotworowych), konkursy, degustację miodów pitnych oraz mszę świętą.
Program Lubelskiego Święta Miodu, niedziela, 9 września 2018
9.00-18.00 – Kiermasz sprzętu i produktów pszczelich
9.00-17.00 – Konkurs jakości miodu pszczelego
11.30-12.30 – Msza święta w intencji pszczelarzy w Katedrze
12.30-12.50 – Przemarsz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą do Trybunału
13.00-13.30 – Uroczyste obrady Lubelskiego Koła Pszczelarzy w Trybunale – m.in. wręczanie odznaczeń osobom zasłużonym dla pszczelarstwa
13.30-14.30 – Wykład okolicznościowy – prof. dr hab. Jerzy Stojko ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Wykorzystanie produktów pszczelich w profilaktyce chorób nowotworowych.
14.30-15.00 – Degustacja miodu pitnego
14.30-19.00 – Program artystyczny
W tym roku Lubelskie Święto Miodu zostało włączone do programu odbywającego się w tym tygodniu w Lublinie Europejskiego Festiwalu Smaku. Miód i pszczelarstwo będą odgrywać szczególną rolę także w czasie innych imprez Festiwalu Smaku. W środę 5 września o godz. 19.00 w Trybulaskiej Cafe odbędą się warsztaty sycenia miodu pitnego, w czwartek 6 września o 17.00 w tym samym miejscu warsztaty „Jak założyć własną mini pasiekę”, w ramach cyklu „Lubelskie na talerzu” gotować będą przedstawiciele Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, a uczestnicy konkursu kulinarnego „Good Chef” będą mieli obowiązek wykorzystania w przygotowywanych przez siebie daniach lokalnego lubelskiego miodu.
Źródło: europejskifestiwalsmaku.pl