Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) to gatunek błonkówki z rodziny pszczołowatych i podrodziny zadrzechniowatych, który był już uznawany w Polsce za gatunek wymarły. Okazuje się jednak, że w ostatnich latach te pszczoły samotnice są coraz częściej spotykane w naszym kraju.

„Fioletowe pszczoły” najprawdopodobniej migrują do Polski z południa Europy, a migracja ta nasila się wraz z postępującym coraz szybciej ociepleniem klimatu. Obecnie w Polsce znajduje się kilka znanych stanowisk tych pszczół, między innymi w miejscowości Wisznice (województwo lubelskie, powiat bialski). O kolejnym napotkaniu w Polsce zadrzechni fioletowej poinformowało w ostatnich dniach Radio Lublin.

Zadrzechnie fioletowe to pszczoły samotnice o długości blisko 3 centymetrów, mające krępą budowę ciała, czarne ubarwienie oraz fioletowo-niebieskie skrzydła. Pszczoły te nie produkują i nie gromadzą miodu. Zbierany przez nie pyłek i nektar służy im jako pokarm dla siebie oraz potomstwa. Zadrzechnia to pszczoła ciepłolubna, zamieszkuje suche siedliska stepowe oraz polany i pobrzeża lasów. Pszczoła ta swoje gniazda zakłada w suchym drewnie pni oraz konarów obumarłych drzew. Gatunek ten jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową.

 

Więcej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zadrzechnia_fioletowa
https://radio.lublin.pl/2020/05/fioletowa-pszczola-wrocila-do-polski-szczegolnie-upodobala-sobie-lubelszczyzne/