Popularna w krajach anglosaskich sieć handlowa Bunnings zrezygnowała ze sprzedaży zawierającego neonikotynoidy środka Yates Confidor.

Wstrzymanie przez Bunnings sprzedaży zawierającego neonikotynoidy środka o nazwie Yates Confidor jest bodajże pierwszym tego typu przypadkiem na świecie, żeby tak duża firma handlowa podjęła decyzję o wstrzymaniu sprzedaży środków zawierających neonikotynoidy. Firma wstrzymała sprzedaż środka Yates Confidor w swoich sklepach w Australii i Wielkiej Brytanii oraz zapewniła, że do końca tego roku Yates Confidor zniknie też z półek w sklepach na terenie Irlandii i Nowej Zelandii.

Wstrzymanie sprzedaży neonikotynoidów przez sieć Baggins może być ważnym krokiem w walce o ograniczenie stosowania neonikotynoidów w rolnictwie. Można liczyć przede wszystkim na duże, zwłaszcza w krajach anglosaskich, medialne znaczenie tej decyzji, dzięki czemu znacząco wzrosnąć powinna społeczna świadomość potencjalnego zagrożenia, jakie niesie za sobą stosowanie w rolnictwie środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy. Można też spodziewać się tego, że wkrótce na podobny krok decydować się będą także inne sieci handlujące pestycydami.

Buggings to założona w 1887 w Australii, bardzo popularna w niektórych krajach anglosaskich, sieć marketów oferujących narzędzia, sprzęt oraz materiały do warsztatu i ogrodu. Sieć posiada ponad 300 sklepów w takich krajach jak Australia, Wielka Brytania, Irlandia i Nowa Zelandia.

 

Zobacz także:
Wyniki badań – neonikotynoidy szkodzą pszczołom

 

 


Źródło: smh.com.au