Kolejne badania, tym razem amerykańskich naukowców z University of Texas w Austin potwierdziły, że glifosat może być bardzo szkodliwy dla pszczół.

Mamy kolejne badania, które udowadniają, że glifosat, najpopularniejszy na świecie związek chemiczny wykorzystywany w produkcji herbicydów, może zabijać pszczoły. Według danych, jakie dostarczyli badacze z University of Texas w Austin, glifosat, główny składnik popularnego środka ochrony roślin o nazwie Roundup, przyczynia się do niszczenia flory bakteryjnej pszczół, a przez to osłabia ich odporność i naraża na ataki ze strony innych mikroorganizmów. Środek ten zabija więc pszczoły powoli i nie w sposób bezpośredni. Pszczoły narażone na działanie tego środka stają się osłabione, a przez to dużo bardziej podatne na rozwój chorób i działanie pasożytów.

W jaki sposób przeprowadzono badania? W trakcie eksperymentu pszczoły zostały wyeksponowane na działanie glifosatu w stężeniach powszechnie występujących w środowisku, a po trzech dniach poddano je badaniom, w trakcie których zaobserwowano, że glifosat w sposób znaczny przyczynił się do upośledzenia mikroflory jelitowej badanych pszczół.

Powyższe badania zostały opublikowane na łamach prestiżowego, wydawanego od 1915 roku, czasopisma naukowego amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Co na to Monsanto, firma od ponad 40 lat produkująca Roundup? Przedstawiciel firmy Monsanto w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „The Guardian” stwierdził, że wcześniejsze badania udowodniły, że glifosat nie jest szkodliwy dla pszczół, a jego stosowanie nie ma związku z ich wymieraniem.

 

 

 


Źródło: https://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/glifosat-zabija-pszczoly,24432.html