Greenpeace zainicjował kolejną akcję sprzeciwu wobec pozwolenia na stosowanie w polskim rolnictwie zapraw z neonikotynoidami. Tym razem organizacja wzywa internautów do wysyłania wiadomości do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które to stoi za kontrowersyjnymi pozwoleniami.

Zainicjowana właśnie akcja Greenpeace’u w obronie pszczół polega na masowym wysyłaniu wiadomości mailowych na adresy ministerstwa rolnictwa – adres kancelarii (kancelaria@minrol.gov.pl) oraz rzecznika prasowego ministerstwa (rzecznik.prasowy@minrol.gov.pl). Greenpeace zachęca wszystkie osoby, które sprzeciwiają się wprowadzonemu pozwoleniu na używanie w Polsce neonikotynoidów do wysyłania e-maili, w których wyrażają oni swoje zdanie na ten temat.

Przykładowa treść wiadomości została przygotowana przez Greenpeace i brzmi:

Szanowny Panie Ministrze,

piszę do Pana w sprawie pszczół i neonikotynoidów. Martwi mnie, to bo mam wrażenie, że nie słucha Pan dużej części Polek i Polaków zatroskanych o los naszych zapylaczy!

Ze smutkiem i oburzeniem przyjmuję wiadomość o kolejnej decyzji, w której idzie Pan na rękę przedstawicielom przemysłu agrochemicznego kosztem pszczół. Pszczelarze, rolnicy ekologiczni i obrońcy przyrody witali Pana nominację z radością, bazując na Pana zapowiedziach i oświadczeniach w pierwszych dniach piastowania urzędu. Niestety każdy kolejny miesiąc przynosi nowy zawód. Swoją decyzję o zezwoleniu na stosowanie neonikotynoidów w uprawach buraków przedstawił Pan producentom buraków, ale nie dał znać pszczelarzom, a Pana urzędnicy ukrywali treść decyzji przed organizacjami pozarządowymi.

Tak nie można działać w państwie prawa. Neonikotynoidy trafią z buraków do gleby, a stamtąd,w kolejnych sezonach, zostaną pobrane przez rośliny atrakcyjne dla owadów zapylających. Są niebezpiecznie nie tylko dla pszczół, które będą się żywiły tym pyłkiem i nektarem, ale także dla ptaków i organizmów wodnych.

Panie Ministrze, robi Pan źle.

Oczekuję, że cofnie Pan tę szkodliwą decyzję i stanie po stronie pszczół!

Cyt za: https://www.facebook.com/greenpeacepl/

 

 


Źródło: https://www.facebook.com/greenpeacepl/