W ostatnim czasie ule pojawiły się w wielu polskich miastach, a miejskie pasieki to jeden z trendów, który kilka lat temu przywędrował z Zachodu i doskonale zadomowił się nad Wisłą. Moda ta zawitała również do Gliwic, gdzie właśnie założono miejską pasiekę.

Pasieka pojawiła się w parku przy ul. Rybnickiej w Gliwicach, niedaleko siedziby Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Niewielka pasieka liczy obecnie 4 ule, a opiekę nad nimi powierzono doświadczonemu pszczelarzowi. Inicjatorem powołania do życia pierwszej pasieki miejskiej w Gliwicach był Marek Bieniek, radny dzielnicy Śródmieście.

PWiK w Gliwicach podkreśla pozytywne strony tego projektu – poza pozyskiwaniem miodu produkowanego przez pszczoły – są to również walory edukacyjne. Poznajemy te inspirujące zwierzęta, uczymy się obcować z nimi jak również z otaczającą nas przyrodą, nie ingerując w ekosystem. Wiąże się to również z niezbyt częstym koszeniem trawnika, co sprzyja pojawianiu się i zakwitaniu bujnej roślinności, która jest pożywieniem dla pszczół i innych pożytecznych stworzeń.

Gliwickie wodociągi podkreślają również, że park przy ulicy Rybnickiej jest całkowicie bezpieczny dla odwiedzających. W końcu pszczoły to niezagrażające nam owady i poza swoim domem – ulem nie są agresywne.

 

 


Źródło: https://pwik.gliwice.pl/2022/07/26/pszczoly-w-parku/
fot. Krzysztof Krzemiński/PWiK Gliwice